קול באישה תפילה

תקציר

הסרט מתעד את מאבקן של נשות הכותל ומהווה כרוניקה נדירה המצולמת במשך 3 שנים בזמן אמת מקרוב ומבפנים. זוהי המצלמה היחידה המלווה את סיפורן הנועז של קבוצת נשים ירושלמיות המנסות זה 16 שנים להתפלל כמנהגן בעזרת הנשים בכותל המערבי, כשהן עטופות בטלית, וקוראות בקולן מתוך התורה. ההלכה לא אוסרת על נשים להתפלל בדרך זו אם כי לנשים יש פטור ממצוות אלה. הסרט מלווה מאבק לשינוי מקומה של האישה בתוך העולם שומר המצוות, מהשוליים, מאחורי סבכת עזרת הנשים, למקום שוויוני ומרכזי בחיי הדת, מקום בו יתאפשר גם לנשים להשמיע קול, ולהיות חלק מחיי הדת של הקהילייה כפי שמקובל היום במרבית הקהילות היהודיות בעולם המערבי.
הסרט מלווה את הנשים בכותל, בבית המשפט העליון, באתר החילופי אליו נזרקו, ובמתקפות אלימות של נשים חרדיות. בסרט נשמעות דעות מגוונות כתגובה להתרחשויות. בין המרואיינים ענת הופמן, יו"ר המרכז לפלורליזם היהודי בישראל, רב הכותל שמואל רבינוביץ', ח"כ ניסים זאב מייסד ש"ס , שרת החינוך לשעבר שולמית אלוני, שר המשפטים לשעבר טומי לפיד, נשיא המכון הגבוה ליהדות והרב פרופ' דניאל שפרבר מאוניברסיטת בר אילן.
הסרט קורא למימוש הדמוקרטיה על פי הגדרותיה הבסיסיות – שמירה על חופש הביטוי והפולחן,והקצאת מקום לכולם במרחב הציבורי שהוא במקרה זה הכותל המערבי. כל מי שצופה בסרט לא יכול להישאר אדיש לשאלות מדוע אין שוויון לנשים, מיהו יהודי ולמי שייך הכותל.

דבר הבמאית - יעל קציר

הסרט, עוסק במאבקן של נשות הכותל, ומהווה כרוניקה נדירה המצולמת במשך 3 שנים בזמן אמת מקרוב ומפנים. זוהי המצלמה היחידה המתעדת את מאבקן הנועז של קבוצת נשים ירושלמיות הנמשך 16 שנה, על זכותן להתפלל כמנהגן על פי ההלכה בכותל המערבי. הסרט מלווה מאבק לשינוי מקומה של האישה בתוך העולם שומר המצוות: מהשוליים, מאחורי סבכת עזרת הנשים, למקום שוויוני ומרכזי בחיי הדת, מקום בו יתאפשר גם לנשים להשמיע קול, להתעטף בטלית ולקרוא בתורה.
הסרט זורם בשני מישורים: סיפור המאבק על נקודות המפנה שבו, התיעוד אוטנטי בשטח, ומגוון דעות בנושא כתגובה להתרחשויות. בין המרואיינים ענת הופמן, יו"ר המרכז לפלורליזם יהודי בישראל, שרים לשעבר: שולמית אלוני, אברהם פורז, יוסף טומי לפיד, רב הכותל שמואל רבינוביץ', ח"כ ניסים זאב מייסד ש"ס מרואיינות 5 רבניות אמריקאיות אוהדות ישראל מהקהילה הקונסרבטיבית הרפורמית והאורתודוכסית, ד"ר חביבה נר דויד מירושלים ועוד

בימים בהם מנסים להשתיק את קול האישה בכנסת בית הנבחרים של ישראל ולא מאפשרים למקהלה מעורבת לשיר בפני ראש ממשלת ברטניה, במציאות בה מונחת הצעת חוק שתאסור על שירת התקווה על ידי חברות כנסת יש חשיבות מיוחדת להעלות את הנושא לשיח הציבורי מה שעושה משבצת הסיפור האמיתי. בין השאר שאלת הקשר בין ישראל ויהדות הגולה עולה אף הוא בצורה נוקבת.
המסר החד משמעי הינו קריאה למימוש הדמוקרטיה על פי הגדרותיה הבסיסיות – שמירה על חופש הביטוי והפולחן, הקצאת מקום לכולם, ושמירה על כבוד האדם וחירותו. כולל נשים!!!

טריילר

טריילר